Diyetisyen ile Doktor arasındaki fark.

Diyetisyen Doktor

Diyetisyen hastalık oluşumuna kadar geçecen dönemde sağlıklı beslenerek, nasıl hastalıklardan uzaklaşacağımızı daha iyi biliyorlar.

Doktor ise hastalık oluştuktan sonraki evrede, hastalıktan nasıl kurtulacağımızı, hangi ilacı almamız gerektiğini biliyorlar. Yalnız şöyle bir durum var, doktorlar sadece resmi makamlar tarafından kabul edilmiş olan ilaçları yazabiliyorlar reçeteye. Bu şu demek oluyor, doktorlar ilaçlara bağlı olarak karar verebiliyorlar. İlaç firmaları ile hastaları bir müşteri olarak gördükleri için,  genellikle kronik hastalıklar, şeker hastalığı, kolesterol, tansiyon gibi birçok hastalık , ilaçlar ile sadece  kontrol altında tutulabiliyor, yani ilaçlar , kronik hastalıkları iyileştirmiyor.

Aslında diyetisyenlerin önereceği yemek alışkanlığı ile, kişi birçok kronik hastalıklardan kurtulabilir, örneğin tip2 şeker hastalığı, kolesterol, tansiyon gibi.

Diyetisyen doktor nasıl olunur?

Birde diyetisyen doktor olanlar varki, normal de bildiğiniz gibi, diyetisyenler 4 yıllık fakülte mezunları oluyorlar, diyetisyen üniversiteden sonra master yapıp, sonra da doktora yaparsa diyetisyen doktor oluyorlar. Burada şunu karıştırmamak lazım. Diyetisyenler TIP DOKTORU olmuyor, Dr. statüsü almış oluyor. Nasılki bir iktisatçı da Dr. Doktor ünvanı aldığı gibi.

a-f-s-t